
Objevili jste na čelním skle vašeho vozu prasklinu? Není třeba hned volat na poplach a plánovat výměnu celého skla v servisu. Pojďme se společně podívat na jednoduchý způsob, jak zjistit, zda nebude stačit rychlá oprava hrazená pojišťovnou.
1. Je prasklina menší než 4 cm v průměru?
Pokud má prasklina ve svém průměru méně než 4 centimetry, není nutná výměna celého autoskla. Takové drobné poškození lze opravit tzv. scelováním.
Scelování je technika, která využívá odsátí vzduchu z dutiny a její vyplnění bezbarvou pryskyřicí, která byla vyvinuta speciálně pro tyto účely. Látka má stejný index lomu jako sklo, a proto po opravě ani nepoznáte, že se na skle nějaká prasklina opravovala.
2. Nenachází se prasklina u okraje skla?
Pokud se prasklina nachází blíže než 7 cm od okraje autoskla, hrozí zvýšené riziko, že by sklo mohlo prasknout. Oprava scelením toto riziko nesníží dostatečně, a proto je nutná výměna – i pokud je prasklina menší než 4 cm v průměru.
Pokud se však prasklina na čelním skle vašeho vozu nachází dále než 7 cm od okraje, není výměna nutná a postačí oprava scelením, která zabere přibližně 30 minut a vaše pojišťovna ji plně hradí.
3. Nenachází se prasklina v zorném poli řidiče?
Poslední věc, kterou je třeba zkontrolovat, je umístění praskliny v zorném poli řidiče. Ne že by zde autosklo mělo jiné vlastnosti, ale z bezpečnostních důvodů v takovém případě Evropská Unie vyžaduje pro jistotu sklo vyměnit.
Zorné pole řidiče je zjednodušeně řečeno plocha v šířce 30 cm mezi volantem a horním poloměrem stírané plochy při pohledu vně z vozu. Jinými slovy je to kruh o průměru 30 centimetrů umístěný na prostředek plochy skla na řidičově polovině.
U vozidel nad 3,5 t jde o plochu 30 x 30 cm ve výhledu řidiče.
Pokud máte pocit, že prasklina by mohla do zorného pole zasahovat, je lepší nechat vyhodnocení na technikovi, který její pozici určí s jistotou.
4. Pozor na stáří praskliny
Pokud jste prasklinu objevili krátce po jejím vzniknutí, stačí zohlednit první tři body. Pokud jste však s prasklinou i po jejím objevení dále jezdili, je možné, že se do ní zanesla nečistota a oprava již nebude možná. Je proto třeba prasklinu řešit pokud možno co nejdříve, abyste si ušetřili čas a vyřizování výměny celého autoskla.
Už vím, zda je to na opravu či na výměnu. Co dál?
Ať už je prasklina malá a vystačíte s opravou nebo je třeba vyměnit celé autosklo, dalším krokem je zavolat šikovný tým lidí, kteří problém vyřeší.
V Autosklo GO rádi vaše autosklo vyměníme či opravíme co nejrychleji a nejlevněji (resp. zdarma, pokud jste pojištění). Stačí zavolat bezplatnou linku 800 400 250.